Trochę historii – dwór nad jeziorem

Trochę historii – dwór nad jeziorem

dwór nad jeziorem w JeziernikuMajątek Seeműhle (Młyn nad Jeziorem) został zbudowany w połowie XIX w., a budowę domu ukończono w roku 1869. Na posiadłość składały się m.in. dom, młyn wodny, spichlerz, tartak, stajnie, obory, inne budynki gospodarcze, kuźnia. Do dziś przetrwał tylko dom i budynek starej kuźni.

Jedną z atrakcji Jeziernika są pozostałości umocnień Wału Pomorskiego, który przechodził dokładnie tutaj.

dwór nad jeziorem w JeziernikuPraktycznie wszystkie bunkry wybudowane przez Niemców (w latach 1933, 1934) wzdłuż jeziora Bielsko, rzeki Białej i linii kolejowej pozostały nie zniszczone. W promieniu 2 km jest ich kilkanaście, a najbliższy znajduje się już 100 m od domu. Podczas wędrówek po lesie natkniecie się Państwo na pozostałości dawnych okopów i rowów przeciwpancernych.

Szczęśliwie dla zabudowań majątku, sam Jeziernik nie był areną walk. W tym regionie Wał Pomorski został przełamany przez jednostki Radzieckiego 3 Korpusu Pancernego w nocy z 26 na 27 lutego 1945 r. w rejonie przejazdu kolejowego w Drzonowie (3 km na południe) oraz po znacznie cięższych walkach 27-28 lutego w Białym Borze (8 km na północ).

dwór nad jeziorem w JeziernikuTa część Pomorza została zasiedlona głównie przez ludność ukraińską i łemkowską przesiedloną w ramach akcji „Wisła”. Biały Bór i okolice do dziś stanowią miejsce gdzie mniejszość ukraińska ma bardzo liczną reprezentację.
W Białym Borze funkcjonuje gimnazjum i liceum ukraińskie imienia Tarasa Szewczenki, a niewielka cerkiew zaprojektowana przez profesora Jerzego Nowosielskiego stanowi lokalną ikonę architektury. Wieś Bielica położona na dużej polanie leśnej 8 km od Jeziernika jest znana z dorocznych ludowych obchodów Święta Niepodległości Ukrainy obchodzonego 24 sierpnia.

Majątek Seeműhle został znacjonalizowany w 1945 r. Dom stał się siedzibą nowo utworzonego PGRu. Po likwidacji gospodarstwa stał opuszczony i niszczał. W roku 1994 Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała go osobie prywatnej. Niestety, pomimo podejmowanych prób remontowania budynku, w dalszym ciągu postępowała jego degradacja.

dwór nad jeziorem w JeziernikuDecydujący dla uratowania budynku przed ruiną okazał się rok 2007. Po zakupie zniszczonej posiadłości w maju 2007 r. przystąpiliśmy do gruntownego remontu obiektu i porządkowania otoczenia. Prace zasadniczo udało się ukończyć w roku 2009, jednak do dziś prowadzimy drobne modernizacje i naprawy.

dwór nad jeziorem w JeziernikuW chwili obecnej realizujemy nasze drugie poważne zamierzenie polegające na przebudowie starego budynku gospodarczego. Nowy obiekt, utrzymany w stylu dawnych budynków pruskich, będzie składał się z części gościnnej z pięcioma pokojami i wspólnym parterem oraz przestrzeni gospodarczej (przewidywane uruchomienie w roku 2019).